Bieszczady. Góry, które warto zobaczyć. Ich ogromną zaletą jest to, że niezależnie od pory roku, którą wybiorą turyści potrafią zauroczyć swoim pięknem. W miesiącach wiosennych można obserwować rozkwitające kwiaty śliwy tarniny. W upalne dni wraz z wiatrem kołysze się intensywnie zielona trawa. Po czym następuje zmiana a stoki zaczynają przybierać żółte i rude barwy jesieni. Zimą w wysokich partiach gór zalega śnieg.
Wystarczy zatem wybrać sobie jedynie termin i ruszyć na odkrywanie – nieznanego.
Zielone wzgórza nad Soliną
Solina, a właściwie Jezioro Solińskie co roku przyciąga ogromną rzeszę turystów. Trudno się dziwić. Woda w połączeniu z zalesionymi górskimi szczytami, na które można sobie popatrzeć daje naprawdę niesamowity efekt. W 1955 roku narodził się pomysł, aby w jakiś ciekawy sposób zagospodarować dolinę Sanu. W ramach tego zatopiono aż 6 miejscowości. Natomiast wznoszenie zapory o wysokości 81,8 m oraz długości 664 metrów trwało około 9 lat. Dzięki tym działaniom powstał największy w kraju 22 kilometrowy zbiornik retencyjny.
Solina, to miejscowość położona w województwie podkarpackim około 100 kilometrów od jego stolicy, Rzeszowa. Na co dzień zamieszkuje ją niecałe 500 osób, ale w sezonie o wiele więcej.
Zwiedzanie Elektrowni Wodnej
Znajdujący się na terenie zapory Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowice S.A. jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 7:00 do 14:00. To ciekawa propozycja, dzięki której odpoczynek można połączyć również z nauką. Zakazane jest robienie zdjęć. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty, dzięki któremu możliwe będzie wejście do środka. Pamiętać również należy o temperaturze panującej w środku. To około 10 stopni Celsjusza. Warto zatem mieć przy sobie bluzę lub sweter, nawet jeśli na zewnątrz panują tropikalne upały.
Wyrusz w rejs !
W letnie dni, gdy sprzyja ku temu pogoda po jeziorze dryfują łodzie oraz statki. Jednym z nich codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00 można wyruszyć w podróż. Cel to Polańczyk. Czas, który trzeba przeznaczyć na taką wyprawę to około godziny. Podczas drogi można dowiedzieć się ciekawostek na temat samego jeziora Solińskiego, jak i najbliższej okolicy. Zajmując miejsce na tarasie można uraczyć oczy pięknymi widokami Bieszczad.
Noclegi w Solinie w domku z kominkiem
Po dniu pełnym wrażeń trzeba odpocząć. Szukając w internecie frazy: noclegi w Solinie można znaleźć wiele propozycji. Dostępne są domki, apartamenty, miejsca w hotelach i pensjonatach. Pojawiają się również oferty pól namiotowych. Najważniejsze, aby wybrać opcję najlepszą dla siebie. To znaczy taką, która pozwoli się w pełni zrelaksować i odpocząć.