Turystyka kulinarna – wszystko o podróżach kulinarnych w Polsce

Podróż kulinarna to wyjazd w celu poznania i spróbowania lokalnej kuchni danego regionu. W Polsce można znaleźć wiele interesujących miejsc, gdzie można spróbować tradycyjnej kuchni. Najpopularniejsze miejscowości odwiedzane w celu zbadania kuchni tradycyjnej to Kraków, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Poznań, czy Zakopane. Warto także zwrócić uwagę na kuchnię regionalną, która może się różnić w zależności od miejsca.

Polska kuchnia tradycyjna

Polska tradycyjna kuchnia opiera się głównie na prostych składnikach takich jak ziemniaki, kasza, mięso, warzywa i grzyby. Charakterystyczne dla tej kuchni są dania takie jak pierogi, bigos, kotlet schabowy, gołąbki, zupa grzybowa, czy żurek. W wielu regionach Polski można znaleźć również specjalne dania, takie jak oscypek w Tatrach, czy popularna w całym kraju kiełbasa krakowska. Polska tradycyjna kuchnia uważana jest za bardzo sycącą i wyrazistą, a wiele potraw jest przyrządzanych według starych, rodzinnych receptur.

Podhale

Jeden z najpopularniejszych górskich przysmaków — kwaśnica. Poza południowymi rejonami Polski, można spotkać się też z nazwą kapuśniak. Prosta zupa, składająca się z kiszonej kapusty i mięsa. Z reguły podawana z chlebem lub ziemniakami. Tanie i ogólnodostępne składniki potrafią stworzyć dobry i pożywny posiłek.

Warto dodać, że zupa pierwotnie składała się tylko z wody, ziemniaków i kiszonej kapusty. Mięso, jako że nie było łatwo dostępne, dodawane było tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Mazury

Północno-wschodnia część polski może pochwalić się daniem bardzo prostym i równie popularnym — kartaczami. Ciasto ziemniaczane, we wnętrzu którego układane jest mięso mielone, wraz z przyprawami i najczęściej czosnkiem, formowane następnie w spore okrągłe kształty, niczym ziemniaczane pączki.

Gotowe danie okraszane jest najczęściej skwarkami i polewane olejem. 

Podlasie

Zupa chłodnik, popularna szczególnie na wchodzie polski, jak i na Litwie. Serwowana na zimno zupa na bazie zsiadłego mleka i śmietany, idealnie nadaje się do podania jako pierwsze danie w gorące letnie dni.

Głównym jej składnikiem jest botwinka, dzięki której zawdzięcza swój fioletowo-różowy kolor. Dodaje się do niej również ugotowane na twardo jajko. Jako dodatek sprawdzi się tu idealnie koperek sypany na wierzch i ziemniaki podawane obok, na oddzielnym talerzu.

Śląsk

Żurek to tradycyjna polska zupa, wywodząca się z okolic województwa śląskiego, która popularna jest przede wszystkim w okresie wiosennym i wczesnej jesieni. Składa się ona głównie z wywaru z kości wieprzowych lub wołowych, kiełbasy, kaszy i warzyw, takich jak pietruszka i seler. Czasami dodaje się też jajka na twardo i kwaśną śmietanę. 

Żurek jest zazwyczaj podawany z chlebem na zakwasie lub z jajkiem ugotowanym na twardo. Niegdyś podawany był w tradycyjnym okrągłym bochenku chleba, wydrążonym w środku. 

Góry

Każdy, kto był w górach, spotkał się na pewno ze straganami serwującymi charakterystyczny żółty ser o nazwie oscypek. Jest to ser wytwarzany z mleka owczego i jest jednym z najbardziej charakterystycznych produktów południowego regionu polski. 

Oscypek jest często spożywany sam lub jako dodatek do pieczywa i warzyw. Może być też podawany jako danie główne, np. w postaci placków serowych z grilla z odrobiną żurawiny. Oscypek jest bardzo popularny zarówno w kraju, jak i za granicą.

Related Articles

Jak Polacy spędzają czas wolny?

Jak Polacy spędzają czas wolny?

Spędzanie wolnego czasu dziś nabiera nowego znaczenia. Coraz bardziej kluczowe wydaje się, że w przypadku pracy zawodowej, jak też życia rodzinnego i…

Gdzie najlepiej pojechać w Bieszczady

Gdzie najlepiej pojechać w Bieszczady

Bieszczady. Góry, które warto zobaczyć. Ich ogromną zaletą jest to, że niezależnie od pory roku, którą wybiorą turyści potrafią zauroczyć swoim pięknem.…

Romantyczny weekend dla dwojga w Polsce

Romantyczny weekend dla dwojga w Polsce

Romantyczny weekend we dwoje. Każda para o tym marzy, nieżalenie od stażu związku, wieku pary czy zasobności portfela. Dlatego ile par tyle…

Hotel z basenem dla dzieci
| 0 Comment

Hotel z basenem dla dzieci

Aktywne wakacje stają się częstym wyborem Polaków. Rezygnujemy z leżenia na plaży na rzecz zwiedzania i uprawiania sportów. W taki rodzaj spędzania…

Łeba? rybackie zagłębie
| 0 Comment

Łeba? rybackie zagłębie

Łeba to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które może pochwalić się czymś niezwykłym i unikatowym na skalę światową. Nikt, kto nie…

Atrakcje turystyczne w Zakopanem
| 0 Comment

Atrakcje turystyczne w Zakopanem

Zakopane to stolica polskich Tatr i miejsce, które odwiedził niemalże każdy Polak. Jednak niewiele osób wie, że obok Krupówek można znaleźć tam…